+90 542 342 51 15
+90 545 343 18 19
Atatürk Mh. Ertuğrul Gazi Sk. Metropol İstanbul Sitesi
A-1 Blok Kat:52 Daire: 651 Ataşehir–İstanbul

Roux en Y Gastrik Bypass

Roux en Y Gastrik Bypass

Gastrik bypass veya diğer adıyla Roux-en-Y gastrik bypass, mideden küçük bir kese oluşturulmasını ve bu kesenin doğrudan ince bağırsağa bağlanmasını içeren bir kilo verdirme ameliyatıdır. Gastrik bypass sonrasında, yutulan gıdalar mideden oluşturulan bu küçük keseye ve oradan da doğrudan ince bağırsağa geçerler. Böylece sindirim sırasında midenin büyük bölümü ve ince bağırsağın ilk bölümü atlanmış olur.

Gastrik bypass, kilo verdirme ameliyatlarının en yaygınlarından birisidir. Diyet ve egzersiz fayda sağlamadığında veya hasta kilosu nedeniyle ciddi sağlık problemleri yaşadığında uygulanır.

Roux en Y Gastrik Bypass Nedir
Roux en Y Gastrik Bypass Uzmanı Prof.Dr.Umut Barbaros

Gastrik Bypass Ameliyatı Neden Yapılır?

Gastrik bypass, fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olmak ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden kiloyla alakalı sağlık problemlerinin riskini azaltmak için uygulanır. Bu sağlık problemleri:

1. Gastroözofageal Reflü Hastalığı (GÖRH)

2. Kalp Hastalıkları

3. Yüksek Tansiyon

4. Yüksek Kolesterol

5. Obstrüktif Uyku apnesi

6. Tip 2 Diyabet

7. İnme

8. Kısırlık

Gastrik Bypass Kimler İçin Uygundur?

Gastrik bypass ameliyatı genellikle, vücut kitle indeksi 40 ve üstünde olan kişilere ve vücut kitle indeksi 35-39.9 arasında olup da tip 2 diyabet, yüksek tansiyon veya şiddetli uyku apnesi gibi kiloyla alakalı ciddi rahatsızlıkları olan kişilere yapılır.

Ancak gastrik bypass ciddi düzeyde fazla kilolu olan herkes için uygun değildir. Kilo verdirme ameliyatı olabilmek için belirli koşulları sağlıyor olmanız gerekir. Ameliyat öncesinde, hastanın uygunluğunu belirlemek için kapsamlı testler yapılabilir.

Ayrıca daha sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek için hayatınızda kalıcı değişiklikler yapmaya istekli olmalısınız.