+90 542 342 51 15
+90 545 343 18 19
Atatürk Mh. Ertuğrul Gazi Sk. Metropol İstanbul Sitesi
A-1 Blok Kat:52 Daire: 651 Ataşehir–İstanbul

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme kanserinin en yaygın belirtisi memede ağrısız bir kitlenin hissedilmesidir. Ancak, hastaların % 10 kadarı, kitle olmaksızın ağrı hissetmektedir. Meme kanserinin daha seyrek görülen belirtileri arasında, göğüste oluşan geçici olmayan değişimler, kalınlaşma, şişlikler, deride tahriş ya da bozulmalar ve akıntılar, aşınma, göğüs ucunun hassaslaşması ya da içe dönmesi de dâhil olmak üzere göğüs ucu belirtileri yer almaktadır. Tedavisi en kolay olan erken evredeki meme kanserleri tipik olarak hiçbir belirti göstermezler. Bu nedenle kadınların meme kanserinin erken tanısı için önerilen kontrol programlarını uygulamaları çok önemlidir. Meme kanserine erken evrede tanı konması, tedavi seçeneklerinin sayısını, tedavinin başarıya ulaşma ve hayatta kalma şansını önemli oranda arttırır.

Erken tanı için temelde önerilen birbirlerini tamamlayıcı üç yöntem vardır.

  1. Kişisel (Kendi Kendine Yapılan) Göğüs Kontrolleri
  2. Klinik (Doktor Tarafından Yapılan)
  3. Mamografi

Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanseri tedbiri olarak normalde 20 yaşından sonra her ay kişisel göğüs kontrollerinin yapılması, kırk yaşından sonra da yılda bir kez olmak üzere klinik göğüs kontrolleri ve mamaografi önerilmektedir. Ancak daha sonraki mamogramlarınıza referans olması için otuzlu yaşlarınızda en azından bir mamografi çektirerek saklamanız önerilir. Aile tarihçesi, ırk, ilk adet yaşı, çocuk sayısı gibi pek çok faktör kadınların meme kanseri için yüksek risk taşıyıp taşımadığını belirler.

Meme Kanseri Ameliyatları

Meme kanserini tedavi etmek için uygulanan iki ana cerrahi müdahale bulunmaktadır.

1. Kısmi Mastektomi: Memenin yalnızca kanser bulunan kısmının alındığı ameliyat türüdür. Memenin ne kadarının alınacağı, tümörün konumuna, boyutuna ve bazı başka faktörlere bağlıdır.

2. Mastektomi: Memenin tamamının alındığı ameliyat türüdür. Mastektominin de kendi içerisinde birçok farklı türü vardır.