+90 542 342 51 15
+90 545 343 18 19
Atatürk Mh. Ertuğrul Gazi Sk. Metropol İstanbul Sitesi
A-1 Blok Kat:52 Daire: 651 Ataşehir–İstanbul

Kolon Kanseri

Kolon Kanseri

Sindirim sisteminde ince bağırsaklardan sonra gelen yaklaşık 1,5 – 2 metre uzunluğundaki kısım kolon yani kalın bağırsaktır, bunun son 15-20 cm’lik bölümüne rektum adı verilir.

Yaşam süresi boyunca her 50 kişiden birinde burada kolorektal kanser oluşmaktadır.

En önemli belirtileri;

1. Dışkılama alışkanlığında değişme gözlenmesi
2. Dışkıda kan bulunması
3. Dışkının kalem gibi incelmesi
4. Nedeni bilinmeyen kilo kayıpları
5. Kansızlık
6. Aşırı yorgun hissetme.

Kolon Kanseri Nedir
Kolon Kanseri Tedavisi Uzmanı

Tedavi

Cerrahi tedavi, kanserin tedavisinde ana basamağı oluşturur. Ama bunun için kanser uzak organlara (karaciğer, akciğer, beyin, kemik vb.) yayılmanın var olup olmadığını gözlemlemek gereklidir.
Cerrahi yöntemde tümörlü kısım etraftaki sağlam dokuyla beraber çıkartılır. Bunun yanında bağırsağı vücuda bağlayan mezenter denilen doku ve lenf bezleri de çıkartılır. Rektum kanserlerinde tümör kalın bağırsağın sol tarafının bir kısmı ile birlikte alınır ve iki uç birbirine birleştirilir. Birleştirmenin mümkün olmadığı durumlarda cerrah, sağlam bağırsağın ucunu karın duvarına ağızlaştırır, diğer ucu kapatır. Buna kolostomi denir.

Özel kolostomi torbaları vasıtasıyla dışkı dışarı alınır. Çoğu hastada bu durum geçicidir, cerrahi sonrası kolon veya rektum iyileşmesi tamamlanınca kapatılır. Rektum alt bölgelerinde makata çok yakın kısımlarda tümörü olan hastalarda kolostomi kalıcı olabilir.

Son yıllarda özellikle karaciğere ve akciğere yayılan bağırsak tümörlerinde o bölgedeki tümörü tamamen çıkartıldığı durumlarda da artık cerrahi tedavi uygulanmakta ve sonuçlar hasta için mutluluk verici olmaktadır.