+90 542 342 51 15
+90 545 343 18 19
Atatürk Mh. Ertuğrul Gazi Sk. Metropol İstanbul Sitesi
A-1 Blok Kat:52 Daire: 651 Ataşehir–İstanbul

Safra Kesesi Hastalıkları

Safra kesesi; safrayı üreten karaciğer ve safrayı bağırsağa ileten ana safra kanalı ile yakın ilişki içinde çalışan sindirime yardımcı bir organdır. Safra kesesi hastalıkları 40 yaş üstü yetişkinlerde ve kadınlarda daha sık görülür. Uzun yıllar mide-bağırsak kaynaklı olduğu düşünülerek geçiştirilen birçok şikayetin altından safra kesesiyle ilgili sorunları çıkabilir.

Temel problem, kesenin safrayı yoğunlaştırma ve salgılama fonksiyonlarının bozulmasıdır. Bunun sonucunda safra çamuru ve safra kesesi taşları gelişir. Giderek taş ve çamurdan kaynaklanan problemler tehlikeli hastalık süreçlerini başlatabilir. Safra kesesi yaşam için vazgeçilmez bir organ olmamakla birlikte kesenin vücut için faydasından çok zararı olan bir odağa dönüştüğü hallerde ameliyatla safra kesesinin alınması zorunlu bir çözümdür.

Safra Kesesi Ameliyatı
Safra Kesesi Hastalıkları

Safra Taşları

Safra taşları, safra içerisindeki bileşenler (kolesterol, safra tuzları, kalsiyum vb.) ya da kandaki bileşenler (bilirubin vb.), safra kesesine ve safra kanallarına giden yolları tıkayacak sert parçacıklar oluşturduğunda ortaya çıkarlar.

Safra taşları ayrıca, safra kesesi tamamen boşalmadığında veya yeterince sık boşalmadığında ortaya çıkabilirler. Bir kum tanesi kadar küçük veya bir golf topu kadar büyük olabilirler.

Safra taşı riskini artıran çok sayıda faktör vardır.

Bunlardan bazıları:

  1. Fazla kilolu veya obez olmak
  2. Şeker hastası olmak
  3. 60 yaşında veya daha büyük olmak
  4. Östrojen içeren ilaçlar kullanmak
  5. Ailenin sağlık geçmişinde safra taşı vakaları bulunması
  6. Kadın olmak
  7. Crohn hastalığına veya besinlerin emilimini etkileyen bir hastalığa sahip olmak
  8. Siroz veya diğer karaciğer hastalıklarına sahip olmak

Safra Kesesi Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Bazı yaşam koşulları safra taşı oluşumu riskini artırdığından, yaşam tarzı değişiklikleri, belirti yaşamayan insanlarda safra kesesi hastalıklarıyla başa çıkmaya yardımcı olabilir. Kilo vermek ve kan şekerini kontrol atlında tutmak, safra taşı riskinizi düşürebilir. Öte yandan hızlı kilo kaybı da safra taşı oluşumunu tetikleyebilir. Doktorunuza bu konuda danışabilirsiniz.

Fiziksel aktiviteyi artırmak da safra taşı oluşumunu azaltabilir ve bununla birlikte kanınızdaki trigliserit miktarını düşürebilir. Genellikle sigarayı bırakmak ve alkol tüketimini sınırlamak da tavsiye edilir.

Tıbbi Tedavi

İlk safra kesesi iltihabında genellikle ağrı kesici kullanılır. Birçok hasta ağrıyla ve eşlikçi diğer belirtilerle evde tek başına başa çıkmak konusunda zorluk yaşar. Sizin için en iyi tedavi yöntemini belirlemek için doktorunuzla konuşun.

Ameliyat Kararı

Eğer birden fazla kez safra kesesi iltihabı geçirdiyseniz, cerrahi müdahale önerilebilir. Safra kesesi ameliyatı, aktif safra kesesi hastalıkları için en etkili tedavi yöntemidir.

Ameliyat, karında açılan bir kesiyle veya laparoskopik (kapalı) olarak gerçekleştirilebilir. Laparoskopik cerrahi (operasyonun, karın duvarında oluşturulan küçük deliklerden gerçekleştirilmesi) iyileşme sürecini hızlandırır.

Safra kesesi ameliyatından sonra bazı hastalar ishal sorunuyla karşılaşabilirler. Çoğu hasta için ishal yalnızca birkaç hafta sürer. Ama nadir durumlarda, yıllarca sürebilir. Eğer ishal, ameliyattan 2 hafta sonra hala devam ediyorsa, doktorunuzla konuşun.