+90 542 342 51 15
+90 545 343 18 19
Atatürk Mh. Ertuğrul Gazi Sk. Metropol İstanbul Sitesi
A-1 Blok Kat:52 Daire: 651 Ataşehir–İstanbul

Reflü

Reflü

Reflü Hastalığı Tedavisi
Prof.Dr.umut Barbaros Reflü Tedavisi Nedir?

Reflü olarak bilinen hastalığın tam adı Gastro-Özefajiyal Reflü Hastalığıdır (GÖRH). Mide asidi nin yemek borusuna (özefagusa) geri kaçması şeklinde kronik bir hastalıktır. Yemek borusuna kaçan asit reflü adına belirti ve bulgularına yol açar.

En tipik belirtileri; göğüste yanma hissi ve ağza acı su gelmesidir. Aslında bu belirtiler zaman zaman pek çok insanda görülebilen belirtilerdir aynı zamanda bunlar reflü dışında başka sindirim sistemi hastalıklarında da olabilir. Ancak her gün bu türden şikâyetleri olan ve bu nedenle günlük hayat konforunun etkilendiğini düşünen kişilerin reflü hastalığı teşhis ve tedavisi yönünden incelenmek üzere doktora başvurması gerekir. Reflü teşhisi konulan hastaların çoğunda bazı tavsiyeler ve ilaç tedavileri ile şikâyetleri azaltabilir. Hastaların %20-30’unda ise ameliyat gerekir.

Hemen her gün göğüste yanma ve ağza acı su gelmesi gibi yakınmaları olan, endoskopide yemek borusu iltihabı (özefajit) veya mide fıtığı saptanan, uzun süredir ilaç kullanan ve ilaca bağımlı hale gelen hastalar için en uygun tedavi yöntemi ameliyattır.