+90 542 342 51 15
+90 545 343 18 19
Atatürk Mh. Ertuğrul Gazi Sk. Metropol İstanbul Sitesi
A-1 Blok Kat:52 Daire: 651 Ataşehir–İstanbul

İyi Huylu Meme Tümörleri

İyi Huylu Meme Tümörleri

Eğer göğüslerinizde herhangi bir değişiklik fark ederseniz, hemen doktorunuza danışmalısınız. Ama paniğe kapılmayın. Memede oluşan kitlenin çoğu iyi huyludur, yani kanser değildirler. İyi huylu meme tümörlerinin genellikle pürüzsüz kenarları olur ve bu kitle bastırdığınızda hafifçe hareket edebilirler. Genellikle iki memede de bulunurlar.

Basit Kist

Basit kistler, sıvı dolu keseciklerdir ve genellikle iki memede de aynı anda görülürler. Bir tane ya da daha fazla olabilir. Boyutları değişebilir. Hassasiyet ve boyut genellikle âdet döngüsüne bağlı olarak değişir.

Fibroadenom

Fibroadenomalar en yaygın görülen iyi huylu tümörlerdir. Eğer bastırırsanız, serbestçe hareket edebilen katı, yuvarlak ve lastiksi kitle olduklarını hissedersiniz. Genellikle ağrısızdırlar. Vücudun fazladan üst bezi üretmesinden kaynaklanırlar. En yaygın olarak 20-30 yaşları arasındaki kadınlarda görülürler.

İyi Huylu Meme Tümörleri
Prof.Dr.Umut Barbaros Meme Tümörleri

Intraduktal Papillom

Bunlar meme ucu yakınlarında oluşan küçük, siğil benzeri büyümelerdir. Genellikle 45-50 yaşları arasındaki kadınlarda görülürler. Meme ucundan kanamaya neden olabilirler.

Yağ Dokusunun Travmatik Nekrozu

Bunlar göğüslerde bir yaralanma olduğunda ortaya çıkarlar. Hasta herhangi bir yaralanma yaşadığını hatırlamayabilir. Yağın, genellikle yuvarlak, sert ve sıkı şekilde kitle oluşturmasına neden olur. Genellikle ağrısızdır. Genelde birden fazla bulunmaz.

Tedaviler

Basit kistler, ince iğne aspirasyonu ile tedavi edilebilirler. Ameliyat gerekmez. Küçük bir iğne yardımıyla memedeki kitleden bir miktar hücre çekilir. Eğer kitle bir kistse, içerisindeki sıvı çekilebilir. Bunun sonucunda kist yok olur. Kistler kendiliğinden de kaybolabilirler. Bu sebeple doktorunuz, bir süre beklemeyi önerebilir.

Fibroadenomalar ve intraduktal papillomlar cerrahi operasyonla alınabilirler.

Bir kitlenin yağ dokusunun travmatik nekrozundan mı yoksa başka bir sebepten mi kaynaklandığını, doktor biyopsi yapmadan anlamak zor olabilir. Yağ nekrozunu genellikle tedavi gerektirmez. Ama kitleler sizi rahatsız ediyorsa, alınmaları mümkündür.

Erkeklerde de İyi Huylu Meme Tümörleri Görülür Mü?

Evet. Erkeklerde aşırı hassasiyetle birlikte meme büyümesi görülür. Buna sıklıkla meme ucunun altında bir kitle eşlik eder. Bu bazen tek bir memede, ama genellikle iki memede aynı anda görülür. Bu durum kanseri değildir ve jinekomasti olarak adlandırılır.