+90 542 342 51 15
+90 545 343 18 19
Atatürk Mh. Ertuğrul Gazi Sk. Metropol İstanbul Sitesi
A-1 Blok Kat:52 Daire: 651 Ataşehir–İstanbul

Tiroid Bezi Hastalıkları

Tiroid Bezi Hastalıkları

Tiroid Bezi

Tiroid, küçük ama güçlü bir organdır ve metabolizmamızı dengeleyecek olan, T3 ve T4 hormonlarını salgılar. Bu hormonların eksikliği ya da fazlalığı, metabolizmamızın normalden daha hızlı, ya da daha yavaş çalışmasına yol açabilir. Az çalışması, yorgunluk, halsizlik, üşüme, saç dökülmesi, kilo alımı, adet düzensizliği ve hatta gebe kalmada güçlük gibi sorunlar yaratır. Tiroid bezinin fazla çalışması ise ani kilo kaybı, kalp çarpıntısı, ellerde titreme, terleme, sinirlilik, kas güçsüzlüğü, halsizlik, uyku güçlüğü gibi sorunlarla kendini gösterir.

Guatr

Tiroid bezinin fonksiyonlarına bağlı olarak gelişen zehirli yani toksik hastalık veya eksik çalışmasıyla ortaya çıkan hipotiroidi olsun veya yumrularla seyreden nodüler hastalık olsun tiroidin hastalıkların tümüne guatr denir.

Tiroid Bezi Hastalıkları
Tiroid Bezi Hastalıkları Tedavisi

Tiroid Kanseri

Tiroid kanserli hastalar çoğunlukla hekime boynunda şişliğin belirmesi veya mevcut olan guatrında aniden büyüme görülmesi, boyun lenf bezi şişliğinin ortaya çıkması ve ses kısıklığı gibi sorunlarla başvururlar. Tiroid kanserleri özellikle 20 yaş altı ve 60 yaş üzerinde klinik açıdan daha agressif seyir gösterirler. Başlıca 4 tip tiroid kanserini biliyoruz; papiller, foliküller. medüller ve anaplastik tirod kanserleri.

Tiroid Kanseri Ameliyatı

Tiroid kanserinin tedavisi cerrahidir ve küratif olabilir. Cerrahi tedavide uygulanan teknik total tiroidektomi dediğimiz tüm tiroid bezinin çıkarılması işlemidir. Eğer lenf bezlerinde tutulum varsa boynun orta ve yan kısımlarında yer alan lenf bezi bölgeleri birlikte çıkarılarak temizlenir. Son yıllarda tiroid kanserlerinde rutin olarak orta boyun bölgesindeki lenf bezleri tutunum olsun ya da olmasın çıkarılması önerilmektedir.