+90 542 342 51 15
+90 545 343 18 19
Atatürk Mh. Ertuğrul Gazi Sk. Metropol İstanbul Sitesi
A-1 Blok Kat:52 Daire: 651 Ataşehir–İstanbul

Pankreas Hastalıkları

Pankreas Hastalıkları

Pankreasın ana görevi, insülin adı verilen bir hormon salgılayarak kan şekeri düzeylerini sağlıklı sınırlarda tutmaktır. Midenin arka kısmında yer olan büyük bir organdır. Pankreas yeteri kadar insülin salgılamazsa ya da dokular ve organlar salgılanan insülini düzgün şekilde kullanamazsa (bu durum insülin direnci olarak adlandırılır) diyabet hastalığı gelişir.

Birçok farklı pankreas hastalığı bulunmaktadır. Akut pankreatit, kronik pankreatit, herediter pankreatit ve pankreas kanserleri, bunlardan bazılarıdır.

Akut Pankreatit

Akut pankreatit, pankreasın iltihaplanmasına yol açan ani bir ataktır ve genellikle üst karın bölgesinde şiddetli ağrıya yol açar. Ağrı çok şiddetli olabilir ve günlerce sürebilir. Diğer belirtilerinden bazıları bulantı, kusma, ishal, şişlik ve ateştir. En yaygın sebebi safra taşlarıdır. Diğer sebeplerinden bazıları kronik alkol tüketimi, genetik sorunlar, travma, ilaçlar, enfeksiyonlar, elektrolit anormallikleri, yüksek yağ düzeyleri, hormonal anormalliklerdir. Tedavi genellikle destekleyici niteliktedir. Çoğu hasta tamamen iyileşir.

Pankreas Hastalıkları Tedavisi
Pankreas Hastalıkları Cerrahisi

Kronik Pankreatit

Kronik pankreatit, pankreasın yıkımıyla ilişkili, zamanla ilerleyen bir hastalıktır. Erkeklerde daha yaygındır ve genellikle 30-40 yaşları arasındaki insanlarda görülür. Belirtileri akut pankreatit ile benzerdir. En yaygın belirtileri üst karın bölgesinde ağrı ve ishaldir. Hastalık kronik hale gelirken, hastalarda beslenme yetersizliği ve kilo kaybı görülebilir. Eğer pankreasın yıkımı gerçekleşirse, hastalarda diyabet görülebilir.

Tedavisi, belirtilere bağlıdır. Çoğu tedavi ağrının kontrol altına alınmasına ve besin desteğine odaklanır. Alkolden kaçınmak çok önemlidir.

Herediter Pankreatit

Bazı durumlarda pankreatit, pankreasın ve bağırsakların genetik anormallikleriyle ilişkilidir. 20 yaşın altındayken gerçekleşen akut ve tekrarlayıcı pankreatit atakları, sıklıkla zamanla kronik pankreatite dönüşür. Kronik pankreatite yol açan en yaygın hastalık kistik fibrozdur. Tedavi ağrının kontrol altına alınmasına ve pankreas enzimi replasmanına odaklanır.

Pankreas Kanseri (Whipple)

Bu kanser sessizce ilerler ve başlangıçta hiçbir belirtiye neden olmaz. Klasik belirtileri, ağrısız sarılıktır. Eğer erken aşamalarında tespit edilirse, ameliyatla tedavisi mümkündür. Sonraki aşamalarda tedavi, belirtileri ve komplikasyonları kontrol altına almaya odaklanır.