Prof. Dr. Umut Barbaros

Özgeçmiş

Prof. Dr. Umut Barbaros 1997 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmasını takiben, 2003 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda ihtisasını tamamlayarak Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur ve 2005 yılından itibaren İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda kadrolu olarak çalışmaktadır.

2006 yılında İtalya’da bir yıl süre ile modern teknoloji ve minimal invaziv cerrahi fellowshipliği yapan Dr. Barbaros’un mesleki ilgi alanları arasında laparoskopik ve robotik cerrahi, konvansiyonel ve minimal invaziv endokrin cerrahisi (tiroid, paratiroid, adrenal ve pankreas) ve bariatrik cerrahi yer almaktadır.

Hakemli dergilerde yayınlanmış 100’den fazla makalesi ve 15 kitap çevirisi bulunan Dr. Barbaros, aynı zamanda literatürde ilk kez tek kesiden splenektomi ve pankreatektomi ameliyatlarını gerçekleştirmiştir.

Bir çok cerrahi kongrede konuşmacı olan Dr. Barbaros, aynı zamanda European Association of Endoscopic Surgery, International Federation for the Surgery of Obesity & Metabolic Disorders, European Society of Endocrine Surgery gibi birçok Cerrahi Derneğine üyedir.

Ödül ve Başarıları
 • Ranking of scientists in Turkish Institutions according to their Google Scholar Citations public profiles-2016 sıralamasında Türkiye’nin en iyi 237. bilim insanı
  Gastrik Bypass (GBP) uygulanmış hastaların diyetlerine pre-probiyotik eklenmesinin metabolik parametreler, inkretin düzeyleri ve hastaların açlık, tokluk ve iştah skorları üzerine etkileri.
 • 54. Ulusal Diyabet Kongresi, 2018; En iyi Sözlü Sunumlar 2.lik ödülü
  Morbid Obez ve Anorexia Nervoza’lı hastaların tedavi sonrasındaki kilo değişimleri ile serum Omentin ve Apelin düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi.
 • 8. Ulusal Obezite Kongresi, 2017; Poster Sunumu 1.lik Ödülü
  Dünyada ilk kez tek kesiden Roux en Y Gastrik Bypass operasyponunu gerçekleştirmiştir Laparoskopik Splenektomi Sırasında Aksesuar Dalak Tespitinde Yeni Bir Yardımcı Teknik: Gama Prob Kullanımı.
 • 8. Ulusal Endoskopik Laparoskopik Cerrahi Kongresi, 2007; En iyi sözlü sunum birincilik ödülü.
  2005 yılında yaptığı uluslararası yayınlar. İstanbul Üniversitesi Bilim Günleri, o 2006 Başarılı Araştırmacı Belgesi
  Dünyada ilk kez tek kesiden splenektomi ve pankreas rezeksiyonlarını gerçekleştirmiştir.