Karaciğerin İyi Huylu Tümörleri

İyi huylu karaciğer tümörleri, nispeten yaygındır. Çoğu hiçbir belirti göstermezken, bazıları hepatomegaliye, sağ üst çeyrek rahatsızlığına veya intraperitoneal kanamaya neden olabilir. Çoğu ultrason veya diğer görüntülemeler sırasında tesadüfen tespit edilir. Karaciğer işlev testleri genellikle normal ya da normalin çok az üzerinde sonuçlar verir. Teşhis genellikle görüntüleme testleriyle mümkündür. Ancak biyopsi de gerekebilir. Tedavi yalnızca birkaç spesifik durumda gerekli olmaktadır.

 

İyi Huylu Karaciğer Tümörü Türleri

Karaciğerde en yaygın olarak iyi huylu tümörler:

1. Hemanjiyom
2. Fokal nodüler hiperplazi
3. Hepatosellüler adenom

 

Hemanjiyom

Hemanjiyomlar, iyi huylu karaciğer tümörlerinin en yaygın olanlarıdır. Anormal damarlardan oluşan bir kitle şeklindedirler. Kadınlarda daha yaygın görülürler.

Bu iyi huylu tümörler genellikle hiçbir belirtiye neden olmazlar ve tedavi edilmeleri gerekmez. Çok nadir durumlarda, bir bebekte büyük bir hemanjiyom görüldüğünde, pıhtılaşma ve kalp yetmezliğini önlemek için bunun ameliyatla alınması gerekebilir.

 

Fokal Nodüler Hiperplazi

Fokal nodüler hiperplazi, hemanjiyomlardan sonra en yaygın olarak görülen iyi huylu karaciğer tümörü türüdür. Çoğunlukla 20-30 yaşları arasındaki kadınlarda görülürler. Diğer iyi huylu karaciğer tümörleri gibi, genellikle başka bir sağlık sorunu için yapılan görüntüleme testlerinde fark edilirler. FNH olarak da adlandırılan bu tümörler genellikle hiçbir belirtiye neden olmazlar ve tedavi gerektirmezler. Eğer büyüklerse, doktorunuz ameliyatla alınmasını tavsiye edebilir ama bu çok nadir bir durumdur.

 

Fokal Hepatosellüler Adenom

Hepatosellüler adenomlar daha az yaygın iyi huylu karaciğer tümörleridir. En çok, çocuk sahibi olabilecek yaşlardaki kadınlarda görülürler. Bu tümörler genellikle hiçbir belirtiye neden olmadıklarından, çoğu hiçbir zaman tespit edilmezler. Nadir durumlarda, bu tümörler parçalanarak, karın boşluğu içerisine kanama gerçekleştirirler. Doktorlar, büyük bir adenom tespit ettiklerinde, bu riski önlemek için adenomun ameliyatla alınmasını tavsiye edebilirler. Hepatosellüler adenomlar, hormon hapları kullanan kadınlarda büyüyebilirler. Bu sebeple doktorlar sıklıkla, bu tür tümörlere sahip olan kadınlara, doğum kontrol haplarını ve menopoz sonrası hormon replasman tedavilerini bırakmalarını tavsiye ederler.